Autonomiczne ciężarówki – rewolucja w transporcie?

Autonomiczne ciężarowki

Zainteresowanie autonomicznymi pojazdami jest coraz większe – są one prowadzone przez komputer, dlatego też nie wymagają stałej uwagi kierowcy. Czy przyszłość należy do autonomicznych ciężarówek, które przyczynią się do zmniejszenia zatrudnienia w branży transportowej?

W tym roku konwój składający się z kilkunastu autonomicznych ciężarówek należących do producentów takich jak DAF, Daimler, IVECO, MAN, Scania i Volvo odbył podróż przez Europę. Wyruszyły one z różnych krajów, między innymi z Niemiec, Szwecji oraz z Belgii i wspólnie zmierzały do Rotterdamu w Holandii. Do celu dojechały bez problemów, nie powodując żadnych incydentów, a przy tym zaoszczędziły do 15% paliwa w porównaniu z tradycyjnymi przejazdami.

Ciężarówki autonomiczne jechały w kolumnach po kilka pojazdów ze stałym tempem jazdy. Ciężarówka znajdująca się na przedzie ustalała cel jazdy, a także dopasowywała odpowiednią prędkość, natomiast następne podążały za nią – dane pomiędzy pojazdami przekazywane były błyskawicznie przez sieć Wi-Fi. W pojazdach siedział człowiek, ale stery oddane były komputerowi na autostradach przez cały czas.

Autonomiczne ciężarówki to przyszłość?

Przejazd autonomicznych ciężarówek odbywający się do Rotterdamu pokazał, że rzeczywiście są one w stanie poradzić sobie na drogach takich jak autostrady, niemniej jednak nadal poważnym problemem jest prowadzenie pojazdów autonomicznych na innych drogach, gdzie ruch jest już mniej przewidywalny.

Zdecydowanym atutem tego rodzaju transportu jest jednak jego oszczędność. Przeprowadzone jazdy testowe wskazały, że oszczędność paliwa może wynieść nawet 15%, ponieważ samochody poruszały się jednostajnym ruchem i formowały sznury, co także przyczynia się do zmniejszenia ilości zużytego paliwa. Oczywiście, autonomiczne ciężarówki odciążają także kierowców. W konsekwencji koszty transportu mogą zmaleć nawet o 1/4.

Przeszkodą mogą być jednak wysokie koszty wdrożenia tego rodzaju technologii, które nie będą dostępne dla każdego przewoźnika. Z pewnością jednak takie rozwiązanie sprawdzi się kosztowo w tych firmach, które realizują duże potoki ładunków w większych korytarzach transportowych.

Kiedy autonomiczne ciężarówki wjadą na drogi?

Na razie nie wiadomo, kiedy ciężarówki tego rodzaju zaczną być powszechnie stosowane, ponieważ producenci nadal mają przed sobą wiele pracy. Eksperci wskazują, że autonomiczne pojazdy wjadą na drogi w ciągu kilku następnych lat, ale najprawdopodobniej nadal będą musiały wykorzystywać pomoc kierowcy, ponieważ komputer nie poradzi sobie w każdej sytuacji samodzielnie.

Oczywiście, wspólnie z takimi rewolucyjnymi zmianami muszą również zmienić się dotychczasowe przepisy dotyczące ruchu drogowego, ponieważ na razie pojazdy autonomiczne, których nie prowadzi kierowca, nie są dopuszczone do powszechnego użytku.

Czy autonomiczne ciężarówki wyeliminują kierowców z rynku? Nic na to nie wskazuje, ponieważ na razie nadal muszą mieć one osobę, która będzie odpowiadała za prowadzenie, ale perspektywa zmniejszenia zatrudnienia jest realna.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*